Robot Ruda

Robot Ruda

11. 09. 2015

Návštěvníci Mezinárodního strojírenského veletrhu se letos na stánku VUT v Brně budou moci seznámit s unikátním robotem RUDOU, který by jednou mohl pomáhat zachraňovat lidské životy při vyhledávání osob v závalech a lavinách.

 Za vyvinutím tohoto zařízení stojí tým doc. Drahanského z Fakulty informačních technologií VUT v Brně. RUDA je vybaven hned několika různými systémy pro detekci přítomnosti osoby, díky nimž může fungovat zcela bez lidské asistence. Důležitou roli hraje zejména bioradar, který dokáže detekovat životní funkce člověka na vzdálenost do 5 metrů s vysokou přesností.

Na robotovi jsou dále instalovány i další senzory (termokamera, citlivý mikrofon, ultrazvukové snímače aj.), které výrazně zvyšují šanci nalezení osoby v neznámém prostředí. „I díky tomu je zařízení na trhu unikátní a nemá konkurenci“ vysvětluje Martin Drahanský z výzkumné skupiny STRaDe. Robot umožňuje detekci signálu mobilních telekomunikačních sítí a za pomoci chytrých telefonů dokáže hledanou osobu najít díky zapnutému bluetooth či wifi-signálu. RUDU je také možné přizpůsobit konkrétním terénním či klimatickým podmínkám, stejně dobře tak může fungovat při hledání osob v závalech půdy, horské lavině či ve zřícené budově. 

Zařízení je mimořádné i díky samotné konstrukci. Obsahuje skříňové tělo, přes které se přepíná pojezdový systém robota poháněný elektromotorem. Na RUDU lze napojit přídavné napájecí zdroje, aby byl robot schopen funkce v náročných terénních podmínkách.

Robot je ochráněn užitným vzorem a od května letošního roku také vzorem průmyslovým.

IMAG2008 2

Pozn. Robot RUDA byl na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2015 oceněn Zlatou medailí v kategorii pro automatizační, měřicí a řídicí techniku, senzoriku a robotiku.

Zdroj:

 https://www.vutbr.cz/aktuality-f19528/vut-v-brne-na-mezinarodnim-strojirenskem-veletrhu-d104217


FaLang translation system by Faboba