Záchranný systém Galaxy GBS 10

Záchranný systém Galaxy GBS 10

11. 09. 2015

Jedním z mnoha exponátů, které budou lákat k návštěvě stánku VUT v Brně na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu, bude také záchranný systém Galaxy GBS 10, který vyvinuli vědci z Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně ve spolupráci s firmou Galaxy GRS z Liberce.

 Vynález se týká zařízení a principu pro vystřelení padáku u bezpilotních prostředků o vzletové hmotnosti zhruba od 3 do 10 kg. „Unikátnost spočívá v mechanismu, kterým se aktivuje padák k záchraně dronu. Zatímco doposud se využívaly mechanické pružiny, my jsme použili pyrotechniku. Díky tomu se padák vystřelí v extrémně krátkém čase, do jedné sekundy,“ popisuje Robert Popela z Leteckého ústavu VUT v Brně.

Hlavním rozdílem tohoto zařízení oproti dosavadním řešením je to, že celý padák je schován ve výmetnici, padák tak sám slouží jako závaží, což je bezpečnější, protože při výstřelu záchranného systému neodlétá kovový projektil, který by mohl nešťastnou náhodou někoho zranit. Pro zvýšení účinnosti výstřelu je však možné toto kovové závaží přidat.

Systém mohou využít jak modeláři, tak i záchranné složky. Záchranný systém je ochráněn užitným vzorem a v současné době probíhá před Úřadem průmyslového vlastnictví řízení o udělení českého patentu.

Zdroj:

 https://www.vutbr.cz/aktuality-f19528/vut-v-brne-na-mezinarodnim-strojirenskem-veletrhu-d104217


FaLang translation system by Faboba