Turbína se zpětnou klapkou

Zařízení pro regulaci hmotnostního toku ventilační turbíny


Uživatelská rozhraní

Uvnitř budov trávíme v průměru 85 procent svého času. Z toho 75 procent ve svých vlastních domovech. Proto musí patřit kvalitě vnitřního prostředí každého domu i bytu odpovídající péče. To souvisí i se systémy řízeného větrání zajišťující odvod vzduchu z bytových prostor.  V dnešní době je nutné se zabývat otázkou úspor energií, při zachování standardu.

Popis technologie

Ventilační turbíny jsou hlavice nasazené na výstupní hrdla ventilačních potrubí na střechách bytových domů, jejichž pohonem je vítr. Tyto turbíny výrazně napomáhají svým sacím účinkem větrání těchto obytných převážně panelových domů. V zimě však za silného větru jedna ventilační turbína odsává z vytápěného domu i více než 1000 metrů krychlových teplého vzduchu za hodinu, což přináší značné tepelné ztráty.

Podstatou řešení je regulační prvek – klapka, ventil, segmentový nebo spirálový uzávěr, který jednak reguluje nebo uzavírá průtok vzduchu v potrubí a navíc se otáčí kolem osy totožné s osou potrubí. Tato rotace je způsobena mechanickým spojením s turbínou, která je umístěna nad tímto prvkem. Regulační klapka je konstruována tak, že při velkém větru, kdy je turbína roztočena na příliš velké otáčky, dojde k uzavření potrubí tímto prvkem pomocí odstředivé síly. Regulace ventilačních turbín tak udrží toku odsávaného vzduchu na vhodné a postačující úrovni.

Funkčnost předkládaného zařízení byla prokázána dlouhodobým měřením na typických panelových bytových domech. Podle měření může úspora na jednu ventilační turbínu představovat 6 400Kč/rok, přičemž je předpokládaná doba funkce turbíny s regulační klapkou 20-25 let.

Hlavní výhody

  • Snadná implementace, možnost montáže do stávajícího ventilačního systému
  • Téměř okamžitá návratnost
  • Ověřeno v praxi
  • Dlouhá životnost zařízení

Ochrana duševního vlastnictví

  • Český patent -305 753
  • Evropský patent - 3124886

Kontakt

Ing. Tomáš Mauder, Ph.D., Centrum transferu technologií, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., +420 541 14 3252

 


FaLang translation system by Faboba