Vzduch pro čistírenské filtry bez elektrické energie

Vzduch pro čistírenské filtry bez elektrické energie


Pro čištění odpadních vod lze využít řadu technologií, mezi něž patří i kořenové čistírny odpadních vod. Několik nových vynálezů doplňují vědci z VUT dalším, který zvýší účinnost především při odstraňování amoniaku.

 Kořenové čistírny a zemní filtry jsou vhodnou alternativou ke klasickým, často používaným aktivačním čistírnám. K jejich přednostem čistíren mimo jiné patří schopnost vyčistit odpadní vodu bez nutnosti elektrické energie a trvalé obsluhy. Navíc, co do účinnosti odstranění sledovaných parametrů znečištění, mohou dnes již konkurovat ostatním technologiím a to i v odstranění amoniakálního dusíku.

Zásluhu na zlepšení popularity kořenových čistíren odpadních vod v České republice mají i vědci z Ústavu vodního hospodářství krajiny Fakulty svatební Vysokého učení technického, kde se výzkumem v oblasti kořenových čistíren zabývají již intenzivně více jak deset let. Z toho výzkumného pracoviště vznikla již řada technologických vynálezů, které se běžně využívají v čistírenském provozu. Dalším novým příspěvkem je užitný vzor s názvem „Nucená aerace vertikálního filtru pro čištění odpadních vod“.

Vertikalni korenovy filtr

Obrázek č. 1: Detail vertikálního filtračního pole kořenové čistírny odpadních vod (zdroj: archiv autorů)

Cílem tohoto zařízení, které není vůbec náročné na obsluhu ani samotný provoz, je zvýšit účinnost v odstranění amoniakálního dusíku na vertikálních filtračních polích kořenových čistíren. K tomu, aby co nejlépe proběhla nitrifikace, tedy chemická reakce, která je podmínkou odstranění amoniakálního dusíku, je nutný přísun kyslíku do prostoru filtrační náplně, kde se celý proces nitrifikace realizuje.

Aerace 01

Obrázek č. 2: Pohled na uspořádání soustavy: šachta s aerátorem a filtrační pole (zdroj: archiv autorů)

Nucený aerátor, jak můžeme nové technické řešení zkráceně nazvat, je umístěn v šachtě za filtračním polem, kde je pomocí tvarovky (tzv. T-kus) napojen na odtokové potrubí s filtračního pole. Nejdůležitější částí celého vynálezu je větrák, pomocí kterého je vháněn vzduch přes perforované odtokové potrubí přímo do filtračního pole. Zdrojem energie pro fungování větráčku je solární panel, který je umístěn přímo na poklopu šachty.

Toto zařízení, které je chráněno užitným vzorem, dokáže velmi pomoci při čistění odpadních vod a přitom jeho instalace nevyžaduje žádné speciální úpravy na kořenové čistírně, stejně tak, jako nepotřebuje obsluhu ani přívod energie.


FaLang translation system by Faboba