Zelená střecha

Ideální skladba vegetačních střech díky vrstvě z polyesterových vláken


S využitím softwarového modelování vyvinuli vědci z Ústavu technologie, mechanizace a řízení staveb Fakulty stavební ideální skladbu vegetační střechy, ve které mimo jiné využívají i vrstvu z recyklovaného polyesteru.

Nahradit běžnou střešní krytinu vegetační tzv. zelenou střechou má řadu výhod, jak pro samotnou budovu, tak i pro její širší okolí. Z ekologického hlediska zelená střecha přispívá ke zlepšení kvality ovzduší; rostliny jednak produkují kyslík a navíc zadržují prachové částice a aerosoly. Stejně tak pomáhá v boji proti suchu, protože zadržuje vodu a příznivě ovlivňuje mikroklima.
I regulace teploty v samotné budově je mnohem lepší díky vegetační zelené střeše.

Problém nastává v okamžiku, kdy chceme zelenou střechu realizovat. Z konstrukčního hlediska se stále hledá ideální technologie složení jednotlivých vrstev vegetačních střech. Skupina výzkumníků z Fakulty stavební VUT v Brně ve svém užitném vzoru s názvem „Souvrství vegetační střechy s využitím vegetační vrstvy z polyesterových vláken“ přichází s řešením, které využívá
i recyklované materiály. Navíc díky možnosti ověření na numerických modelech ve specializovaném softwaru je možné navrhnout ideální řešení i pro šikmé střechy.

Souvrství vegetační střechy, které je zobrazeno na obrázku č. 1, je specifické aplikací vegetačně-retenčních vrstev z recyklovaného materiálu z PES vláken, které odpovídají všem požadavkům technické legislativy. Po ukončení životnosti funkčních vrstev je možné zajistit jejich jednoduchou recyklaci.

Obrázek složení

Obrázek č. 1: Složení vegetační střechy chráněné užitným vzorem

 

Na technické řešení je uplatněna autorská ochrana ve formě užitného vzoru (odkaz).

Autor článku: Ing. Miroslava Němcová


FaLang translation system by Faboba