lavina

Robot z FIT umí vyhledat osoby v závalech a lavinách


Lidské životy v horských lavinách, závalech půdy či ve zřícených budovách může již brzy zachraňovat nový vynález týmu vědců z VUT v Brně. Robotická platforma funguje bez asistence lidského činitele přítomného v zasažené lokalitě, což činí zařízení unikátní. Robot využívá propojení nejmodernějších technologií senzorických systémů.

Vědecký vynález vznikl pod garancí doc. Ing. Martina Drahanského, Ph.D. a jeho vědeckého týmu z Fakulty informačních technologií VUT  Brně. Robotické zařízení významně omezuje použití lidské síly pro vyhledávání osob a je zároveň koncipováno jako víceúčelové zařízení skládající se z jednoho uceleného kusu. V dřívějších průzkumech náročného terénu při záchraně lidských životů bylo nutné použít více kusů techniky zároveň s pomocí záchranářů.

Konstrukce vynálezu má podobu samojízdného robota. Na robota mohou být připojeny různé druhy detekčních jednotek dle požadované funkce robota v konkrétních terénních a klimatických podmínkách. V přední části se jedná o modul pro prostorovou a vizuální orientaci, který obsahuje videokameru, stereokamery a lidar pro zjištění informací o terénu ve 3D. Výše zmíněný modul tak pomáhá určit vzdálenost překážek či sestavuje vizuální prostorovou mapu a umožňuje tak lokalizaci a navigaci robota v terénu.

Dalšími detekčními jednotkami, které lze při provozu robota využít, jsou moduly senzorických systémů, specializované termo-kamery či přídavné manipulátory. Tyto možnosti činí robota víceúčelovým a s využitím různých modulů doplňkového senzorického systému (GPS, kompas, inerciální měřicí jednotka) robot zvládne lepší orientaci v terénu.

Následující obrázek znázorňuje příklad uspořádání robota.

robot1 - modulární konstrukce
2 - detekční jednotka
3 - pouzdro
4 - bioradar
5 - GPS modul
6 - modul videokamery
7 - přídavný manipulátor
8 - modul lidaru
9 - lavinový vyhledávač
10 - skříňové tělo
11 - pojezdový systém

 

 

Obrázek: Uspořádání modulárního systému robotické platformy

Aby byla poloha a stav hledaných osob zaručen, robot obsahuje bioradar, který dokáže detekovat životní funkce člověka na vzdálenost do 5 metrů s vysokou přesností. Vědci použili bioradar, jenž byl vyvinut ve spolupráci se společností RETIA, a.s.

Nejen lavinový vyhledávač (v pasivní či aktivní formě), který může mít pohřešovaná osoba u sebe, pomáhá v pátrání. Robot umožňuje detekci signálu mobilních telekomunikačních sítí, za pomocí chytrých telefonů dokáže hledanou osobu vyhledat díky zapnutému bluetooth či wifi-signálu.

Zařízení je unikátní i samotnou konstrukcí. Obsahuje skříňové tělo, přes které se přepíná pojezdový systém robota poháněný elektromotorem. Na robot lze napojit i přídavné napájecí zdroje, aby byl robot schopen funkce v náročných terénních podmínkách.

Na zařízení pod názvem Robotická platforma pro hledání osob v závalech a lavinách byl registrován užitný vzor v roce 2014. Robot byl řešen v rámci finanční podpory projektu MVČR VG20102014024.

Zdroj hlavní foto: Sharada Prasad CS, Wikimedia Commons, 2014
Zdroj obrázku: FIT, VUT v Brně

FaLang translation system by Faboba