Nízká spotřeba elektrické energie, tak zní požadavek na moderní elektroniku od mobilních telefonů, přes nositelnou elektroniku (wearables) až po nejrůznější čidla a zařízení určená pro Internet Věcí (IoT), dnes tolik populární a velmi intenzivně rozvíjené oblasti.

Spotřeba energie často rozhoduje o rozměrech takových zařízení. Uživatelé požadují co nejmenší rozměry, ale současně co nejdelší výdrž baterií. Řešením může být zvyšování kapacity použitých baterií, zajištění průběžného dobíjení (např. pomocí solárního článku), ale také snížení spotřeby těchto zařízení.


Virtuální svět má vůči tomu reálnému ostrou hranici. Vlastně ji donedávna měl alespoň z pohledu většiny lidí. Texty dopisů i dramatických děl umělců, tabulky ekonomických dat, počítačové hry, programy, všechno toto mělo fyzikální hranici definovanou orientací magnetických domén na pevném disku počítače.


Výzkumná skupina robotiky na Fakultě informačních technologií Robo@FIT
Uživatelská rozhraní bývají přehlíženou částí produktů a pokládají se za jakousi samozřejmost. V praxi jim však je věnována velká pozornost a procházejí náročným testováním, aby byly co možná nejvíce přizpůsobeny cílové skupině, pro kterou je výrobek určen.


Robot Ruda

11. 09. 2015

Návštěvníci Mezinárodního strojírenského veletrhu se letos na stánku VUT v Brně budou moci seznámit s unikátním robotem RUDOU, který by jednou mohl pomáhat zachraňovat lidské životy při vyhledávání osob v závalech a lavinách.


Lidské životy v horských lavinách, závalech půdy či ve zřícených budovách může již brzy zachraňovat nový vynález týmu vědců z VUT v Brně. Robotická platforma funguje bez asistence lidského činitele přítomného v zasažené lokalitě, což činí zařízení unikátní. Robot využívá propojení nejmodernějších technologií senzorických systémů.


Přístup do prostor s vysokou mírou zabezpečení na základě snímání lidského oka s eliminací případného podvrhu. Komplexní lékařské vyšetření lidského oka pomocí pouze jediného zařízení. Nejen, že to zní pěkně, ono to dokonce již existuje!