Robot pro zápasy MiniSumo z Ústavu inteligentních systémů

Robot pro zápasy MiniSumo z Ústavu inteligentních systémů


Soutěž robotů v MiniSumu je obdoba japonského suma s tím rozdílem, že mezi sebou nezápasí lidé, ale roboti. Soutežící nesmí své stroje nijak ovládat, ti musí být sestrojeni tak, aby byli schopni zápas zvládnout sami. Na VUT v Brně vznikl robot určený právě na MiniSumo zápasy.

Robotika je moderní multidisciplinární obor, který se těší velké vlně zájmu z řad odborníků, firem, ale i laiků. Jedním z odvětví experimentální robotiky je i vývoj robotů, jejichž vlastnosti se testují v různých hrách a soutěžích. Takovou soutěží je i MiniSumo, robotická obdoba tradičních japonských zápasů. Zápas robotů má pevně stanovená pravidla, především co se týče rozměru robota a hmotnosti. Cílem hry je v časovém limitu 3 minut vytlačit protivníka z arény.

Na Ústavu inteligentních systémů Fakulty informačních technologií VUT v Brně vytvořil tým doc. Drahanského, složený ze studentů i vědců, vlastního robota určeného k soutěžení v MiniSumu. „V rámci řešení tohoto projektu došlo ke kompletnímu a originálnímu návrhu designu a konstrukci robota. Jeho součástí jsou 2 motory s koly s adhezivním povrchem, řídicí elektronika, senzorické systémy a baterie. Řídicí elektronika obsahuje firmware nejen k řízení pohonů, ale také pro rozhodovací jednotku s umělou inteligencí, která má za úkol zajistit nevyjetí z ringu, nalezení soupeře a pokus o jeho vytlačení z tohoto ringu.“ uvedl Ing. Aleš Marvan, hlavní spoluautor návrhu konstrukce robota.

robot-mini-sumo-00Soutěž robotického MiniSuma má stále více příznivců. Ne všichni zájemci jsou však schopni navrhnout a zkonstruovat robota takových vlastností, aby mohl v této náročné soutěži obstát. Mnoho příznivců proto vítá možnost pořídit si vlastního robota, u kterého se chtějí jen věnovat algoritmům, díky nimž robot rychleji zanalyzuje prostředí, nalezne a přetlačí soupeřova robota.

Design robota je chráněn průmyslovým vzorem, s jehož přípravou pomohlo specializované pracoviště VUT v Brně Útvar transferu technologií.

Co je MiniSumo
Dva roboti soupeří v kruhovém ringu o to, kdo první vytlačíi toho druhého mimo arénu. Aréna má průměr 77cm, roboti nesmí být težší než 500g a musí se vejít do boxu 10x10 cm s neomezenou výškou. Roboti jsou naprosto autonomní. Aréna je černá a po obvodu je bílý pás.
 

Soutěž MiniSumo
Robotické MiniSumo patří do kategorie mezinárodní soutěže pro malé roboty. Názvem, ale i celou myšlenkou, je inspirováno skutečnou soutěží Sumo. Proto, aby soutěž MiniSumo mohla fungovat mezinárodně, podléhá přesně daným pravidlům.

Pravidla robotického MiniSuma
Princip hry spočívá v umístění dvou autonomních robotů do hracího ringu. Oba roboti musí být položeni za startovací čáru. Po startu se snaží jeden robot vytlačit druhého robota mimo vyznačený ring. Robot vyhrává ve chvíli, kdy se jakákoliv část jeho soupeře dotkne plochy mimo ring.

Robot musí být naprosto autonomní. Nesmí být ovládán jakýmkoliv způsobem člověkem. Nesmí obsahovat žádné komunikační zařízení, pomocí něhož by byl ovládán z počítače či z jiného zařízení. Po odstartování zápasu je zakázána veškerá externí pomoc robotovi. Robot může být vyroben z jakéhokoliv materiálu typu železo, dřevo, PVC apod. Může obsahovat jakýkoliv typ zařízení jako je mikrokontrolér, motor, baterie, infračervená čidla apod. Důležité je, aby při použití těchto zařízení robot neporušil ostatní pravidla jako velikostní či váhový limit apod.


FaLang translation system by Faboba