Betony bez cementu

Betony bez cementu


Pokud se zeptáte zedníka, zda je vůbec možné namíchat beton bez cementu, asi si v lepším případě poklepe na čelo, v horším Vás počastuje nelichotivou poznámkou. Nicméně na pracovišti FCH VUT v Brně, ale i v jiných světových výzkumných institucích se touto problematikou zabývají již řadu let a dokazují tak, že i takový stavební materiál je možno vyrobit.

Popis technologie

Řešení se zdá být poměrně jednoduché, spočívá v působení silně alkalického prostředí na hlinito‑křemičitanové látky přírodního, ale i průmyslového typu, jakými může být celá řada odpadních surovin (elektrárenské popílky, strusky...). Vznikají tak nové materiály – alkalicky aktivované materiály.

Takto připravený alkalicky aktivovaný beton má celou řadu výhod oproti standardnímu betonu. Především zpracovává velké množství odpadních materiálů, které jsou často v současné době skládkovány a velmi negativně tak působí na životní prostředí. Další výhodou oproti produkci běžného betonu na bázi portlandského cementu je nízká energetická náročnost, kdy průmysl zabývající se výrobou cementu je třetí energeticky nejnáročnější hned po výrobě hliníku, oceli a zároveň produkuje značné množství CO2, který vytváří spolu s dalšími plyny skleníkový efekt, což vede ke změnám klimatu v důsledku globálního oteplování. Vůbec však není jednoduché cenově soupeřit s běžnými betony a přivést tak tento netradiční typ betonu do výroby. Nyní se však vědeckému týmu z Centra materiálového výzkumu FCH VUT podařilo vyvinout alkalicky aktivovaný beton, který je tvořen pouze z odpadních a sekundárních surovin, čímž jeho cena klesla více jak na polovinu oproti standardnímu betonu na bázi portlandského cementu. Zároveň si alkalicky aktivovaný beton zachovává dobré mechanické vlastnosti, proto má velký potenciál, aby byl běžně komerčně vyráběn.

 

Ukázka výroby

beton1

beton2

beton3

Hlavní výhody

  • ekonomicky výhodná produkce betonových prefabrikátů
  • ekologické zpracování odpadních surovin
  • lze využít stávající technologii výroby betonu
  • úspěšně ověřeno v praxi

Ochrana duševního vlastnictví

  • udělen patent v ČR

Nabídka spolupráce

Nabízíme výhradní či nevýhradní licenci pro Českou republiku.  Ideálním partnerem je společnost zabývající se výrobou betonových prefabrikátů.

Kontakt

Ing. Tomáš Opravil, Ph.D., Centrum transferu technologií, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 541 14 9423


FaLang translation system by Faboba