Věž

Způsob čištění solidifikačních věží pomocí trhací techniky

17. 10. 2014

Čištění solidifikačních věží probíhá v současnosti několika způsoby (mechanicky, chemicky, kombinací) což obnáší řadu bezpečnostních rizik, které musí být zajištěny přísnými hygienickými a ekologickými normami. Tyto uvedené nevýhody je možné řešit pomocí vynálezu, který vznikl na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií.

Popis technologie

Tento vynález, který je dílem doc. Ing. Pavla Fialy, Ph.D. a Ing. et Ing. Paed. IGIP Miroslava Janíčka, Ph.D. se týká čištění věží pomocí trhací techniky. Ten je určen pro očištění vnitřní části solidifikačních věží od nánosů chloridu vápenatého, siřičitanu vápenatého, síranu vápenatého, zkarbonizovaného a nezreagovaného vápenného hydrátu.

Podstata vynálezu spočívá v tom, že v přesně definované vzdálenosti od středu solidifikační věže (záleží na průměru) se umístí přímá detonační linie tvořená homogenním detonačním systémem a/nebo jednotlivými detonačními prvky, které se navzájem propojí prostředkem pro přenos detonačního impulzu a v této linii se centrálně iniciuje detonační proces. Přičemž samotná přímá linie i prostředek pro přenos detonačního impulzu je s výhodou bleskovice, popřípadě mikrobleskovice. Iniciace detonačního procesu se s výhodou provede roznětem ohněm, elektrickým roznětem a/nebo dálkovým ovládáním.

Výhodou tohoto způsobu čištění solidifikačních věží je v prvé řadě jeho jednoduchost a účinnost a také možnost aplikace při malém počtu osob. Významnou předností je skutečnost, že odpadají nároky na speciální techniku, na ochranné pomůcky, riziko ekologické havárie. V neposlední řadě pak tento způsob pomáhá zvládat čištění solidifikačních věží pomocí trhací techniky v místech, jejichž zvládnutí klasickým způsobem by bylo velmi obtížné.

Hlavní výhody

  • Jednoduchá a účinná metoda čištění solidifikačních věží
  • Možnost aplikace při malém počtu osob
  • Odpadá riziko ekologické havárie
  • Odpadají nároky na speciální techniku a ochranné pomůcky
  • Čištění věží pomocí trhací techniky v místech, kde klasické metody jsou velmi obtížně využitelné. 

Ochrana duševního vlastnictví

  • Udělený český patent (odkaz)

Nabídka spolupráce

Nabízíme licenci pro území, kde je tato technologie chráněná té společnosti, která zajistí uplatnění tohoto zařízení na trhu.

Kontakt

Ing. Lukáš Novák, Centrum transferu technologií, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 541 144 227

Zdroj obrázku: Black Stripe, Wikimedia Commons, 2007


FaLang translation system by Faboba