Nový způsob vinutí trojfázových točivých strojů


Na nový způsob rozložení vodičů ve statorovém a rotorovém vinutí trojfázových střídavých strojů přišli vědci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Jejich unikátní řešení přináší výhody v podobě snížení přídavných magnetických ztrát v železe stroje a u motoru snižuje momentové pulsace během jedné otáčky. Navíc v případě synchronního generátoru má způsob vinutí ten účinek, že časový průběh indukovaného napětí má vždy harmonický průběh bez ohledu na tvar budicího rotorového pole.

 Popis technologie

Způsoby, kterým lze vinutí provést jsou dva. V jednom případě se jedná o dvojvrstvé vinutí (tj. vinutí v jehož drážkách se nacházejí vodiče příslušející dvěma různým fázím), kdy jednotlivé drážky obsahují mírně různý celkový počet vodičů. To je jistou nevýhodou tohoto způsobu vinutí. Nicméně díky tomu je možné dosáhnout nulového zkreslení prostorového průběhu magnetické indukce podél vzduchové mezery v případě asynchronního stroje a nulového zkreslení časového průběhu indukovaného napětí v případě synchronního stroje.

Druhou variantou je dvojvrstvé vinutí, kdy jednotlivé drážky obsahují stejný celkový počet vodičů. V tomto případě dochází k nepatrnému zkreslení (0.8%) prostorového průběhu magnetické indukce podél vzduchové mezery v případě asynchronního stroje a nepatrné zkreslení (0.8%) časového průběhu indukovaného napětí v případě synchronního stroje.

Oba způsoby vinutí jsou vhodné pro stavbu trojfázových asynchronních i synchronních strojů, především pak synchronních generátorů v energetice. Hlavní uplatnění tohoto vinutí může být při stavbě synchronních turbogenerátorů velkých výkonů (elektrárny), kde by vynikla vlastnost, kdy má výstupní napětí generátoru přesně harmonický časový průběh i při neharmonickém prostorovém průběhu budicího pole rotoru. To umožní i přebuzení stroje a tím i zisk většího napětí, což znamená zmenšení stroje při zachování výkonu.

Hlavní výhody

  • Menší stroje při zachování výkonu
  • Přesný harmonický průběh výstupního napětí u generátorů
  • Rovnoměrný chod bez pulsací u synchronních i asynchronních motorů

Ochrana duševního vlastnictví

Nabídka spolupráce

Nabízíme licenci či jinou formu využití práv pro využití tohoto vinutí.

Kontakt

Ing. Vratislav Harabiš, Ph.D., manažer TT, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: +420 54114 6625

Mgr. Alice Navrátilová, Ph.D., BDM, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: +420 54114 6358


FaLang translation system by Faboba