Konstrukce statického zajištění obloukové klenby pomocí prostorově uspořádané předpínací výztuže

Konstrukce statického zajištění obloukové klenby pomocí prostorově uspořádané předpínací výztuže


Konstrukce statického zajištění obloukové klenby je schopna pomocí patentově chráněného prostorového uspořádání předpínací výztuže zvýšit zatížitelnost klenbových pásů. Lze ji použít pro betonové i zděné klenby, především pro opravy památkově chráněných konstrukcí, u nichž je potřeba zachovat původní „vizáž“.

 

Popis technologie

V mnoha dosud užívaných objektech pozemní výstavby se vyskytují zděné klenby či klenbové pásy. Vlivem adaptací, stavebních úprav, změn v užívání a z toho plynoucích změn zatížení během staletí se velice často vyskytují statické poruchy v klenbách v podobě trhlin. Dalšími faktory, které mají podíl na rozvoji poruch klenbových oblouků, mohou být dlouhodobé změny v základech nebo rozestupování svislých nosných prvků v úrovni pat kleneb.
 
Clipboard01
 

Vzhledem ke specifickému uplatnění nově řešeného přístupu a jeho technologickému postupu je možné stávající památkově chráněné budovy a objekty opravit tak, aby se neovlivnil vzhled stavby. Nad samotným obloukem přitom může být realizována zeď, při dodržení technologického postupu není potřeba tuto zeď bourat a po úpravě oblouku opět zeď postavit. Primární soustředění je cíleno na budovy s porušením statiky, realizované např. před 250 lety a dříve. Princip technologie spočívá ve vyvrtání otvoru v oblouku, následném vložení ocelového lana a zakončeném vylitím betonem.

 Ukázka z realizace

 PIC00004

 PIC00010

 

Hlavní výhody

  • Nejvhodnější technologie pro památkové objekty
  • Bez zásahu do vzhledu stavby
  • Zajištění stability klenbové stavby jako celku
  • Rychlá realizace
  • Eliminace tvarových změn v průběhu času
  • Bez potřeby opírání o okolní budovy
  • Bez zásahu do užitných prostor nad i pod zajišťovanou klenbou
  • Úspěšně odzkoušeno v praxi

Ochrana duševního vlastnictví

  • Udělený český patent (odkaz)

Nabídka spolupráce

Nabízíme výhradní či nevýhradní licenci pro Českou republiku.  Ideálním partnerem je odborná stavební firma zabývající se rekonstrukcí památkově chráněných objektů.

Samotná realizace technologie vyžaduje speciální projektovou dokumentaci, kterou je v současné době je schopno zpracovávat pracoviště Ústavu betonových a zděných konstrukcí (Fakulta stavební).

 

Kontakt

Ing. Michal Kriška Dunajský, Ph.D., Centrum transferu technologií, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  541 147 778


FaLang translation system by Faboba