Způsob měření měrného útlumu neodpružené hmoty polonápravy osobních automobilů pomocí bezdemontážního testru

Způsob měření měrného útlumu neodpružené hmoty polonápravy osobních automobilů pomocí bezdemontážního testru


Stav českých silnic nebývá vždy nejlepší a naše auto tak často trpí nárazy z jízdy po nerovnostech. Tlumiče se hodně opotřebovávají a při nesprávné funkčnosti můžou měnit jízdní vlastnosti vozidla, jako např. brzdnou dráhu. Proto je nutná pravidelná inspekce tlumičů při technické kontrole vozidla. Ta může probíhat několika způsoby a VUT v Brně Vám pro tyto účely přináší bezdemontážní testr.

Popis technologie

Předmětem vynálezu je způsob měření měrného útlumu neodpružené hmoty polonápravy osobních automobilů za účelem posouzení technického stavu závěsu kola vozidla. Nabízená technologie obsahuje potřebný hardware i software pro realizaci testů. Hardwarovou část tvoří mobilní bezdemontážní tester a softwarovou část představuje algoritmus hodnocení dosaženého přítlaku.

Bezdemontážní tester podle vynálezu představuje jednoduchou mobilní excitační jednotku se sníženým zdvihem oproti zdvihu používanému při rozšířené metodice EUSAMA. Vyhodnocovací program výpočtově koriguje snížený zdvih pro stanovení univerzálně srovnatelného kritéria podle předpisu EUSAMA. Pro posuzování sporných situací využívá doplňkové kritérium, kterým je součinitel měrného útlumu neodpružené hmoty, kalkulovaný z měřeného signálu fázového posuvu mezi sílou a budicím zdvihem.

Hlavní výhody

  • Měření přítlaku kola – kritérium bezpečnosti jízdy
  • Laicky srozumitelné kritérium hodnocení technického stavu závěsu (tlumení) vozidla
  • Malé nároky na prostor pro měření
  • Mobilita zařízení

Ochrana duševního vlastnictví

  • Český patent
  • Podaná evropská patentová přihláška

Nabídka spolupráce

Nabízíme licenci pro výrobu a prodej těchto testerů na územích, kde je tato technologie chráněná. Dále nabízíme možnost spolupráce na dalším vývoji technologie.

Kontakt

Ing. Jana Ondroušková, Ph.D., Centrum transferu technologií, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 541 144 225


FaLang translation system by Faboba