Úprava dutého vlákna pro tepelné výměníky

Úprava dutého vlákna pro tepelné výměníky


V současné době se používají tepelné výměníky z mědi, hliníku nebo oceli, což je dělá těžkými a drahými. Vlastnosti polymerů se výrazně liší od vlastností kovů a použití polymerů jako konstrukčního materiálu dokážou tyto nedostatky redukovat u tepelných výměníků. Hlavními výhodami polymerů jsou nízká hustota, výborná chemická odolnost a hladkost povrchu. Nabízíme několik způsobů úpravy dutého polymerního vlákna pro zvýšení účinnosti takovýchto výměníků.

Popis technologie

Při výrobě tepelného výměníku z dutého vlákna se řeší otázka uchycení těchto vláken na jejich konci. Jedním ze způsobů uchycení je vytvoření příruby na konci svazku vláken, a to tak, že se zalejí do hmoty. Podrobněji je postup popsán v patentu č. 304270. Způsob zalití hmotou lze různě modifikovat. Například když se při tuhnutí sníží hladina zalévací látky, aby byly vytvořeny kuželovité nálitky na vláknech (patent č. 304191).

Rozšířených konců dutých vláken v přírubě lze dosáhnout dle patentu č. 304192. Konce vláken se zaslepí a zalejí se látkou, jejíž tuhnutí je provázeno vývinem tepla. Hned na počátku tuhnutí se ve vláknech vyvolá přetlak, takže zahřáté konce vláken se vyboulí a vytvoří se nálevkovité rozšíření v ústích vláken.

Svazek vláken s pravidelnou vodorovnou roztečí lze vytvořit pomocí přípravku popsaného v patentu č. 304177. Vlákno se navíjí pomocí distančních lamel, které se prokládají mezi jednotlivé vrstvy vláken. Po vytvoření svazku vláken se vlákna sevřou příložkami a zalijí se tuhnoucí zalévací hmotou pro vytvoření příruby.

Pro účinnost výměníků je důležité rozložení vláken, které lze ovlivnit povrchovou úpravou vlákna. Pokud se vlákna ve svazku dotýkají, pak v místě doteku vláken neprochází médium pro přenos tepla. S výhodou se tak používá zkadeření vláken, které vytvoří různé vzdálenosti mezi vlákny a zvětší tak teplosměnnou plochu. Postup pro zkadeření je popsán v patentové přihlášce č. 2014-729

Dalším způsobem zvýšení účinnosti je zdrsnění vlákna, kterým se dosáhne větší adheze. Způsob výroby takovéhoto svazku je popsaný v patentu č. 304206 a č. 305208.

Hlavní výhody          

  • Vyšší účinnost
  • Nižší cena a menší hmotnost výměníků tepla ve srovnání s běžnými výměníky

Ochrana duševního vlastnictví

Aktuálně máme v oblasti dutých vláken:

  • 6 udělených patentů
  • 1 patentová přihláška

Nabídka spolupráce

Nabízíme výhradní či nevýhradní licenci a možnost výzkumné spolupráce.

Kontakt

Ing. Jana Ondroušková, Ph.D., Centrum transferu technologií,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 541 144 225


FaLang translation system by Faboba