Aktuální nabídka technologií

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Nabíjecí stanice pro elektromobily

02. 04. 2020 Ing. Jakub Podivínský

Nabíjecí stanice pro elektromobily

V poslední době dochází k velkému rozmachu elektromobility, automobilky se předhánějí v předvádění nových čistě elektrických, případně hybridních modelů osobních automobilů. Dochází také k rozvoji ostatních dopravních prostředků poháněných elektrickou energií – elektrické motorky, elektrokola, elektrické koloběžky a podobně.

S rostoucím počtem provozovaných elektrických dopravních prostředků rostou také požadavky na co nejhustější síť nabíjecích stanic. Nabíjecí stanice se dnes stávají běžnou součástí veřejných parkovišť, parkovišť u bytových domů či parkovišť u nákupních center. Každé umístění má specifické požadavky na nabíjení – na čerpací stanici potřebujeme nabít rychle a odjet, u obchodního centra může nabíjení trvat déle, ale musí být dostupné pro větší počet zákazníků současně.

Výzkum a vývoj v oblasti nabíjecích stanic probíhá na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s firmou KPB Intra s.r.o. z Bučovic, tradičním výrobcem přístrojových transformátorů. Společnost KPB Intra s.r.o. se rozhodla rozšířit portfolio produktů o nabíjecí stanice, jejichž vývojem se intenzivně zabývá již od roku 2015 a tým z Fakulty informačních technologií stojí za vývojem ovládacích a uživatelských aplikací.

Vytvořené aplikace umožňují pohodlné používání nabíjecích stanic jak pro konečné zákazníky, tak pro snadnou správu sítě nabíjecích stanic komerčních provozovatelů. Celý systém zahrnuje moduly pro správu jednotlivých nabíjecích stanic, umožnuje nastavit individuální ceny a umístění stanice, sledovat aktivitu a stav jednotlivých stanic. Součástí systému jsou také moduly pro správu smluvních klientů provozovatele, nastavení individuálních cen uživatelům, kompletní fakturační systém a vzory dokumentů nutných pro zpoplatněný provoz nabíjecích stanic dle platné legislativy. Mimo smluvního dobíjení je umožněno také jednorázové dobíjením prostřednictvím zakoupení e-kuponu s kreditem. Nabíjecí stanice umožnují také zobrazení reklamní smyčky a její vzdálenou editaci a další užitečné funkce.

Vytvořený SW je dostatečně flexibilní, tak aby mohl být součástí celého portfolia nabíjecích stanic, které momentálně zahrnuje dva základní typy: AC Business charger Twin 2x 22 kW (střídavá nabíjecí stanice určená především pro veřejná parkoviště, obchodní centra a jiná místa, kde není nutné rychlé nabíjení) a DC Business charger DC 50 kW AC 22 kW (kombinovaná stejnosměrná a střídavá nabíjecí stanice vhodná na místa s požadavky na rychlejší nabíjení).

Výzkumníci z Fakulty informačních technologií se tímto podíleli na vzniku propracovaného systému pro nabíjení elektrických automobilů a podpořili tak další rozvoj tohoto ekologického způsobu dopravy. Vytvořený systém je i nadále rozvíjen na základě připomínek jak uživatelů, tak provozovatelů sítí nabíjecích stanic.

Ing. Jakub Podivínský

Fakulta informačních technologií


FaLang translation system by Faboba