Iceland from above II

Dýchejte čistší vzduch

16. 04. 2015

Kvalita ovzduší, které dýcháme, je celosvětovým tématem, vždyť to, co dýcháme, ovlivňuje zdravý vývoj každého jedince. A jistě každému záleží na jeho zdraví. Látky znečišťující naše ovzduší nejčastěji pochází z automobilových emisí, průmyslových spalovacích procesů, jsou přítomny v cigaretovém kouři, v podlahovinách, kobercích, oblečení, v syntetických lepidlech, mořidlech a lacích, čisticích prostředcích či kosmetice. Takové látky jsou nejškodlivější především v uzavřených prostorech, jako jsou pracoviště, rodinné domy a dětské pokoje.

V současnosti je problematika čištění vzduchu ve velké míře řešena relativně nákladnými řešeními, jako je např. uhlíkový adsorbent anebo pomocí metod, jejichž účinnost je poměrně nízká, jako je např. Zeolit.

Vědci ze Středoevropského Technologického Institutu (CEITEC) vyvinuli způsob odstraňování organických škodlivin obsažených v ovzduší pomocí jednoduchého detoxikačního zařízení. Toto zařízení je koncipováno jako filtrační systém přečerpávající vzduch přes speciální roztok obsahující aminokyselinu cystein, která nebezpečné škodliviny selektivně a efektivně zachycuje. Vzduch je do přístroje vháněn čerpadlem, specifickým roztokem pročištěn a zbaven nebezpečných sloučenin, které se v zařízení akumulují a usazují na filtru. Z přístroje vychází čistý vzduch, který je přečištěn od nebezpečných organických sloučenin.

Zařízení se skládá z elektrického čerpadla, které zajišťuje vhánění znečištěného vzduchu do celého systému, z vyměnitelné průhledné nádrže obsahující roztok s aktivní čistící látkou. Dále pak z vyměnitelného prachového filtru pevných částic a unikátního signalizačního zařízení hlásícího stav míry znečištění filtračního roztoku.

V rámci dlouhodobého i krátkodobého testování zařízení byla prokázána účinnost pro absorpci všech nežádoucích sledovaných látek. V největší míře však byla absorbována sloučenina formaldehyd.

Celé zařízení je chráněné:

Zdroj úvodní fotografie: Od Milan Nykodym from Kutna Hora, Czech Republic (Iceland from above II) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons


FaLang translation system by Faboba