odlitek_plast

Kombinovaný nástroj pro ohřev a lisování


Vědci z Fakulty stavební VUT v Brně navrhli kombinované zařízení k výrobě plastových vzorků. Jako metodu použili tlakové lisování za kombinovaného ohřevu a chlazení. Tato metoda má výhodu v tom, že použitá válcová forma je rozebíratelná a má speciální systém chlazení a tak odpadá problém při vyjmutí vyrobeného vzorku. Metoda je vyzkoušena pro laboratorní použití při výrobě vzorků kompozitních plastů.

Technické řešení zařízení pro výrobu vzorků z kompozitního plastu, které by umožňovalo zároveň ohřev, lisování a chlazení navrhli vědci z Fakulty stavební VUT v Brně. Výhodou tohoto technického řešení je, že při použití alespoň dvou rozebíratelných segmentů válcové formy, dále pístu s lisovníkem a systému chlazení odpadá problém s roztažností materiálu vlivem tepla.

K výrobě plastů pomocí lisování se používají vytápěné lisovací formy. Při ohřevu forem s válcovou dutinou je potřeba řešit vhodný ohřev zvenčí i zevnitř válcovitého tělesa. Potom může nastat problém, pokud je třeba řešit manipulaci s touto horkou formou, neboť po ohřátí ještě následují další operace. Problémy ke kterým může dojít při ohřevu, jsou následující: materiál zateče do štěrbiny, nebo dojdepřipečení výlisku k válci nebo podstavě lisovací formy a nebude možno vyjmout ohřívaný vzorek běžným způsobem.

K ohřevu v podobných zařízeních je na trhu k dispozici celá řada ohřevných manžet nebo ohřevných patron na principu odporového topení, které je možné u válcových forem použít. Jiný způsob ohřevu podobných forem je obepínání formy ohřevnými pásy. Kromě zahřívání formy je třeba řešit i proces chlazení tak, aby lisování bylo optimální.

Původci tohoto nového technického řešení jsou doc. Ing. Libor Matějka, CSc, Ph.D, MBA a Ing. Jan Pěnčík, Ph.D. z Ústavu pozemního stavitelství. Cílem jejich výzkumné práce bylo navrhnout a připravit nástroj pro kombinovaný ohřev, lisování a chlazení, který by umožnil spolehlivý provoz i za vyšších teplot, s možností rozebírání formy. Nástroj dále obsahuje i lisovací tlačník (píst), který je nezbytný pro tlakové lisování a dále je zevnitř ohřívaný.

Představené technické řešení lze využít pro laboratorní výrobu vzorků vyvíjených kompozitních plastů s využitím např. pro podkladové konstrukce pod prahy dveří, tepelně izolační bloky apod.

Zařízení je chráněno patentem a užitným vzorem.

Zdroj foto: Sarang, Wikimedia Commons, 2012


FaLang translation system by Faboba