Splétané lano, co vydrží

Splétané lano, co vydrží


Všichni stavební experti znají splétaná stavební lana. Všichni také vědí, že není možné tato lana zatěžovat ohybem. Vědci z Fakulty stavební přišli na nové řešení - jak dodržet i při vysokém ohybu a dynamickém namáhání konstrukce konstantní pevnost.

Tato vícepramenná splétaná stavební lana, určená např. pro vyztužení nebo zesílení betonové či zděné konstrukce jsou ohebná bez úbytku pevnosti v tahu i v případě ohybu kolem malých poloměrů, čímž je dosažena flexibilita výrobku.

Inovativní řešení trvanlivého a flexibilního splétaného lana nalezl tým vědeckých pracovníků VUT v Brně, z Fakulty stavební, Ústavu betonových a zděných konstrukcí, složený z Ing. Františka Girgle, Ph.D., prof. RNDr. Ing. Petra Štěpánka, CSc., Ing. Pavla Šuláka, Ph.D., Ing. Vojtěcha Kostihy, Ing. Petra Šimůnka, Ph.D. Dále se na vynálezu podílel také zaměstnanec společnosti PREFA KOMPOZITY, a.s.  Ing. Jan Prokeš, který se zabývá vývojem technologií.

Největším přínosem tohoto nového technického řešení splétaného lana je jeho ohebnost a flexibilita, která je u běžně dostupných výrobků povětšinou nedostačující. Výhodou je také vysoká odolnost vůči korozi, čehož je dosaženo spletením lana z nekovových kompozitních materiálů na bázi FRP (vláknový kompozit, umělý materiál složený z výztuže a pojiva). Podstata stavebního lana dle této technologie spočívá zejména v tom, že sestává z centrální vodící struny, která je řešena jako přímo vedená bez kroucení. Po obvodu vodící struny je spirálovitě navíjeno několik dalších strun, které mají všechny stejný průměr. V případě potřeby je možné na prvně navíjené struny aplikovat druhou vrstvu strun (vinutou opačným směrem), která zajistí stabilitu.

 

Autor článku: Ing. Jana Hodná, Ph.D.


FaLang translation system by Faboba