Manuálně nastavitelná protéza prstu ruky přináší nové možnosti lidem po amputaci

Manuálně nastavitelná protéza prstu ruky přináší nové možnosti lidem po amputaci


Spolupráce Ing. Martina Luxe, Ing. Davida Palouška, Ph.D. a Ing. Jiřího Rosického, CSc. otevřela nové možnosti pro lidi s manuálně nastavitelnou protézou prstu. Tato protéza prstu, která vznikla v rámci diplomové práce a je chráněná užitným vzorem (odkaz), nově umožňuje úchop předmětů s maximálním komfortem pro uživatele.

Protézy ruky zachovávající přirozený tvar můžou být buď mechanické nebo myolektrické. Myolektrické protézy jsou poháněny motorem a napájeny z akumulátorů umístěných v protéze. Tyto protézy umožňují jednoduchý úchop, případně i rotaci zápěstí. Jejich vylepšenou verzí jsou pak bionické protézy umožňující ovládání každého prstu zvlášť a více se svými možnostmi podobá zdravé ruce. Potřebný pohyb protézy je vyvolán kontrakcí svalů amputačního pahýlu a snímaný z kůže pomocí myelektrických signálů.

Nevýhodou myoelektrických protéz je zejména jejich vysoká cena. Stále tak jsou hodně rozšířené protézy, jejichž prsty můžou být ovládány lanky připevněnými na tělo nebo druhou zdravou rukou. U protéz s lanky je maximálně jedno lanko sloužící pro uchopení předmětů. Lankem však nelze provést plynule uchopovací pohyb. Prsty kosmetické protézy se ovládají zdravou rukou. Tyto protézy však neumožňují nebo umožňují velmi omezeně sevření a uchopení předmětu.

Nové manuálně nastavitelné protézy prstů umožňují zajištění prstu v žádané poloze pomocí válce s drážkováním, do kterého zapadá aretační zub. Na vnější straně protézy se nachází šroub aretačního zubu. Uživatel protézy si tak může nastavit míru ohnutí prstu zatlačením na tento šroub. Tím dojde k zmáčknutí aretačního zubu a uživatel může nastavit prst do požadované polohy. Po uvolnění aretačního zubu se prst zajistí v potřebné poloze.

Tento jednoduchý způsob ovládání prstů protézy a možnost zajištění každého prstu v jiné poloze umožňuje úchop různých předmětů. Život lidí používající tuto protézu prstů se tak zas o něco přiblíží jejich životu před amputací.

Zdroj:
(1) LUX, Martin. Experimentální biomechanická protéza ruky [online]. Brno, 2012 [cit. 2013-07-16]. Dostupné z: http://dl.uk.fme.vutbr.cz/zobraz_soubor.php?id=1662. Diplomová práce. Vysoké učení technické v Brně. Vedoucí práce Ing. David Paloušek, Ph.D.


FaLang translation system by Faboba