cerpadlo

Další důležitý krok vývoje v oblasti čerpadel

03. 11. 2014

Odborníci konstrukce čerpadel na celém světě trvale hledají cesty, jak zvýšit účinnost a prodloužit životnost, ale zároveň snižovat či alespoň nezvyšovat konstrukční náročnost svých produktů.

Tým vědců z brněnského Vysokého učení technického sdružený okolo prof. Pochylého patří dlouhodobě ke špičce v tomto oboru. A to nejen v evropském, ale i ve světovém formátu. Akademici velmi úzce spolupracují s výrobci čerpadel z mnoha zemí a zároveň na svém ústavu umožňují konstruktérům z těchto společností prohloubit své znalosti a zvýšit svou kvalifikaci.

Takže problém nastíněný v úvodu je pro ně samozřejmě dlouhodobou výzvou. Nyní zaznamenali další úspěch a představili návrh nové konstrukce pístového čerpadla, která získala za podpory CTT VUT v Brně ochranu formou užitného vzoru. Podrobnosti jsou dostupné na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví.

Pístová, nebo přesněji řečeno plunžrová (plunžr je druh pístu, který je zároveň i pístní tyčí), čerpadla jsou v současnosti používána v řadě odvětví, kde je potřeba pracovat s vysokými tlaky nebo kde je žádoucí přesné a snadné dávkování (např. energetika, zdravotnictví, potravinářství atd.). Často jsou poháněna motory s klikovým mechanismem různých konstrukcí, což ovšem přináší některá omezení jejich obecně kladných vlastností – složitá konstrukce, náročná údržba, omezení tlaku čerpané látky atd.. Právě na potlačení těchto nevýhod se zaměřili brněnští vědci a navrhli konstrukci plunžrového čerpadla poháněného rotačním elektromotorem, který je s pístem spřažen pomocí kuličkového šroubu. Tím se jim podařilo eliminovat část dosud známých nevýhod tohoto systému a posunout vývoj jedné z technologií čerpání kapalin o další krok vpřed.

21521 kulickovy sroub

Obrázek: Princip kuličkového šroubu

Čerpadlo podle tohoto řešení je konstrukčně poměrně jednoduché a tedy i výrobně ekonomičtější. Kuličkový šroub má vysokou účinnost, dokáže přenášet velké síly, při jeho dostatečné délce je možné délkou zdvihu dosahovat vyšších výkonů zařízení i při nižší frekvenci čerpání. Umožňuje nasazení do systémů zajišťujících přenos vysokých tlaků a při vhodném provedení lze velmi přesně optimalizovat provozní charakteristiky zařízení.

Zdroj hlavní foto: morguefile.com
Zdroj obrázku: W.Rebel, Wikimedia Commons, 2009

FaLang translation system by Faboba