Zlepšení vzhledu i vlastností různých druhů skenerů

Zlepšení vzhledu i vlastností různých druhů skenerů

23. 02. 2015

Zaměstnanci a studenti Ústavu konstruování Vysokého učení technického v Brně vytvořili nový design dvou typů skenerů. Zároveň přitom vylepšili i některé z jejich vlastností.

 IMG 1696 mensi

Obrázek č. 1: 3D laserový skener

Jejich cílem se stal design stolního 3D laserového skeneru. Minimalistické pojetí a čisté linie však nemají žádný vliv na uživatelský komfort. Důraz byl kladen na snadnou manipulaci s přístrojem, na jeho pohodlnou obsluhu za provozu i na snadný přístup k použité technice pro případ její správy či opravy. Celé zařízení je napájeno běžným napětím ze sítě. Jeho designové i ergonomické vlastnosti jsou tak významně vylepšeny, přitom předpoklad jeho cenové nákladnosti zůstává v oblasti low-end produktů.

Na vývoji se podíleli zaměstnanci a studenti Ústavu konstruování VUT v Brně, jmenovitě doc. Ing. David Paloušek, Ph.D., Ing. Tomáš Koutecký, Ing. Matúš Ranuša a Bc. Jan Vítek (především v oblasti designu). Vzhled zařízení je chráněn průmyslovým vzorem (podrobnosti jsou dostupné zde).

Na druhém projektu pracovali opět Ing. Koutecký a doc. Paloušek, tentokrát společně se studenty Ing. Ondřejem Koukalem (který, je zároveň zaměstnancem FSI) a Ing. Richard Sovjákem. Jejich cílem bylo zlepšení užitných vlastností a zjednodušení obsluhy prostorového skeneru obličeje. Zde se běžně využívá konstrukce, na které je osazeno více fotoaparátů, které jsou synchronizovány a snímají hlavu objektu v jeden okamžik z různých úhlů. Tým zvolil jinou metodu a použil pouze jedno snímací zařízení, které se okolo snímané osoby pohybuje.  

 Kinect render16 50

Obrázek č. 2: Faciální 3D skener

Snímacím prvkem je Microsoft Kinect (podrobnosti na Wikipedii v anglickém jazyce). Design celého zařízení je přizpůsoben jeho vzhledu tak, aby díly nepůsobily nesourodým dojmem. Celek je zakrytován a veškerá technologie je skryta uvnitř, ovšem jsou splněny technické požadavky (přístup k jednotlivým částem apod.). Viditelné jsou pouze periferie – skenovací hlava, ovládací prvky a zdířky pro napájení a připojení k počítači. Vše je pak pro zvýšení mobility osazeno na běžném fotografickém stativu.

Kinect render22 50 

Obrázek č. 3: Faciální 3D skener

Autorům se podařilo vedle významného vylepšení designu a kompaktnosti dosáhnout i zvýšené mobility zařízení, zjednodušení obsluhy (stačí jedna osoba) i lepších technických vlastností (např. snímání barevné textury obličeje). Předpoklad cenové náročnosti celého zařízení se pohybuje okolo dolní hranice jiných běžně používaných přístrojů. Celá škála lepších vlastností je mírně kompenzována jediným snížením komfortu používání – pro bezproblémové využití je třeba, aby snímaný objekt setrval zcela bez pohybu po dobu přibližně 10 sekund. Podrobnosti o ochraně průmyslovým vzorem jsou k dispozici zde.

Zdroj obrázků: archiv autorů průmyslových vzorů.


FaLang translation system by Faboba