Univerzální mobilní platforma

Univerzální mobilní platforma

08. 07. 2015

Zařízení se širokými možnostmi využití vyvinuli vědci a studenti z VUT v Brně. V jeho konstrukci zohlednili moderní technologie a vysoké požadavky na bezpečnost.

 Mobilní platforma je široký výraz, který v sobě zahrnuje mnoho možností technických provedení. Mohou sloužit například k přepravě břemen, výrobních zařízení, zakrytí otvorů v zemi či posuvu pohyblivých dílů mostních konstrukcí. Mohou být opatřeny různými druhy nástaveb, být poháněny různými variantami pohonu, pohybovat se po kolejích, nebo bez nich. Některá řešení mají pojezdová kola osazena na nápravách, jiná mají samostatně poháněná jednotlivá kola.

Vědecký tým ve složení Ing. Ondřej Andrš, Ph.D., Ing. Jiří Kovář, Ph.D. (oba z Fakulty strojního inženýrství) a Ing. Vojtěch Vetiška (z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií) si dal za úkol navrhnout mobilní platformu o minimální stavební výšce, která umožní co nejvíce variabilní provedení a jejíž provoz bude možný i na místech se zvýšenými požadavky na bezpečnost osob. Jejich řešení spočívá v rámu, jehož podélné nosníky jsou duté a v této dutině jsou uložena pojezdová kola, v případě poháněného kola včetně samostatné pohonné jednotky. Hnací jednotka je tvořena elektromotorem napájeným z baterie uložené v dutině rámu, lze doplnit solární panel včetně další příslušné výbavy. Převod hnacích sil na kolo je možný jak šnekem, tak řemenem, řetězem, či ozubenými koly. Platforma je vybavena kolizními snímači, řídící elektronikou a dálkovým ovládáním. Lze aplikovat širokou paletu nástaveb i konstrukčních úprav (např. upevnění na stojinách v případě mostového provedení).platforma

Hlavní předností řešení je zástavba všech konstrukčních i řídících prvků do těla rámu, čímž jsou zvýšeny estetické, užitné i bezpečnostní vlastnosti zařízení. V příslušné konfiguraci je také významnou výhodou vysoká míra autonomie (napájení solární energií) a široká variabilita komfortního ovládání (je možné i Bluetooth či Wi-fi rozhraní).  Toto pojetí poskytuje široké pole využití zařízení, které je chráněno užitným vzorem a patentem.

Zdroj úvodního obrázku: „Patio Pool Enclosures“ od Feynmanrichard https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Patio_Pool_Enclosures.JPG#/media/File:Patio_Pool_Enclosures.JPG

Zdroj obrázku v textu: archiv autorů užitného vzoru


FaLang translation system by Faboba