Systém mazání okolků kolejových vozidel

Systém mazání okolků kolejových vozidel

11. 09. 2015

Zřejmě žádnému lidskému uchu příliš nelahodí zvuk skřípění kol vlaků či tramvají. Jak s tímto nepříjemným problémem dokáže zatočit nový inteligentní systém mazání okolků kolejových vozidel, tedy mazání mezi kolem a kolejnicí, jenž je dílem vědců z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, se můžete dozvědět na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu.

Ve světě i u nás se zatím obvykle používá k mazání okolků zařízení, které v pravidelných intervalech vstřikuje mazadlo na kolo. Nevýhodou je však příliš vysoká spotřeba drahého maziva, a to i tam, kde to není zapotřebí. Nově vyvinutý systém ovšem dokáže sám rozhodovat o tom, kolik maziva bude pro dané kolo v daném místě trati právě potřeba. Výsledkem je unikátní zařízení, instalované na vozidlo, které s pomocí GPS dat, automaticky vytvořených mapových podkladů, informací o aktuálních provozních podmínkách a řídicích algoritmů za jízdy průběžně optimalizuje a řídí celý proces mazání.

„Opotřebení kolejnic je běžné a zcela zamezit mu prozatím nelze. Optimalizací systému mazání však může být opotřebení významně omezeno a současně snížena environmentální zátěž, protože se nadbytečné množství maziva neuvolňuje do okolí,“ vysvětlil profesor Martin Hartl z Ústavu konstruování FSI VUT v Brně.

Systém byl ve spolupráci s firmou Tribotec, spol. s r.o., vyroben a úspěšně odzkoušen v provozu tramvajové linky č. 4 Dopravního podniku města Brna. „Linka č. 4 poskytla vzhledem k velkému množství ostrých zatáček a zajímavému výškovému profilu ideální příležitost ověřit vlastnosti systému v praxi,“ upřesnil vedoucí výzkumného projektu Michal Vašíček z firmy Tribotec.

Poprvé bylo zařízení pro adaptivní mazání okolků představeno na největším evropském veletrhu železniční techniky InnoTrans 2014 v Berlíně. Příští týden budou moci tento nově vyvinutý systém spatřit na vlastní oči také návštěvníci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

 

Zdroj:

 http://www.centrumnews.cz/zpravodajstvi/brno-stred/tramvaje-vlaky-doskripaly-diky-vedcum-z-vut-v-brne-118314

 https://www.vutbr.cz/aktuality-f19528/vut-v-brne-na-mezinarodnim-strojirenskem-veletrhu-d104217

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tramvaj_na_Palmovce.jpg?uselang=cs


FaLang translation system by Faboba