Termický solární panel

Termický solární panel

16. 09. 2015

Nový typ solárního kolektoru pro ohřev teplé užitkové vody představuje na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně. Solární panel se konstrukčně odlišuje od podobných zařízení především tím, že se teplo z dopadajícího slunečního záření předává teplosměnné kapalině v celé ploše absorbéru.

Termický solární panel je vyroben jako tenkostěnná dutá deska, ve které je navíc vytvořena meandrová struktura zajišťující řízený průtok kapaliny skrze celou jeho plochu. Všechny současné, komerčně dostupné solární kolektory předávají teplo z absorpční desky do registru z měděných trubek, které mají z principu mezi sebou pouze lineární dotek. To zvyšuje tepelný odpor systému s následným snížením celkové tepelné účinnosti.

V tomto panelu je použita velmi efektivní technologie laserového svařování, hydroformování tvaru a vstupy pro teplosměnnou kapalinu jsou vytvářeny v tenkém plechu termálním vrtáním. Součástí technického řešení solárního kolektoru je integrální obvodový rám, díky němuž po vlepení skla a vložení zadní tepelné izolace z minerální vlny vznikne velmi kompaktní a odolný solární termický kolektor.

Zdroj textu: Propagační materiály VUT v Brně, MSV, 2015

Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grafika6.jpg?uselang=cs


FaLang translation system by Faboba