Měření přesnosti chodu vřetene obráběcího stroje

Měření přesnosti chodu vřetene obráběcího stroje


Obrábění kovů si zakládá na přesném opracování materiálu. Co ale dělat, když se nástroj vychyluje od nastavených souřadnic při záběru třísky? Chyba může být v přesnosti chodu vřetene. Ovšem jak to ověřit?

 Vřeteno představuje klíčovou část obráběcího stroje a určuje kvalitu konečného produktu stejně jako účinnost samotného obráběcího stroje. Měření přesnosti chodu vřetene je tak nezbytností pro dosažení nejlepších výsledků při obrábění. Toto měření často vyžaduje vymontování vřetena ze stroje a jeho zaslání na analýzu. Při testování pak může být zatěžováno staticky nebo dynamicky.

Výzkumný tým na Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky, Fakultě strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně, navrhl a otestoval metodu měření přesnosti chodu vřetene pod statickým zatížením, která testuje vřeteno přímo ve stroji. Není tedy třeba ho vymontovávat a někam odvážet.

Základem nového řešení je vyvození definovaného statického zatížení, které umožňuje sledovat nejen měnící se výslednou přesnost chodu vřetene ale také teplotní zatížení na vřeteni a vřeteníku v závislosti na měnících se otáčkách. Pro měření může být využito kontaktní i bezkontaktní měřící zařízení a lze doplnit o teplotní čidla, které je možné umístit na vybraná místa stroje.

vreteno

Unikátnost této měřící metody spočívá v zatěžování vřetene v horní části měřícího trnu zatěžovaného statickou silou přes ložisko umístěné na daném trnu. Takovéto zatěžování umožňuje využití celé spodní části pro měření chyb chodu vřetene a poskytuje dostatečný prostor pro umístění zatěžovacích jednotek.

Zařízení pro měření přesnosti chodu vřetene pod statickým zatížením je znázorněno na obrázku výše a je chráněno užitným vzorem.

Zdroj obrázků: archív autorů


FaLang translation system by Faboba