Oko

Zařízení pro snímání a rozpoznání sítnice a duhovky oka

25. 06. 2014

Zařízení umožňuje snímání dvou charakteristik lidského oka – oční duhovku a oční sítnici. Princip tohoto zařízení spočívá v kombinaci optiky, kamerových systémů a speciálního manipulačního prvku uvnitř přístroje, které zajišťují v celku skenování obou charakteristik pomocí jednoho kompaktního zařízení.

Popis technologie

Využití tohoto přístroje spočívá ve dvou rovinách:

Biometrie (Ověření totožnosti)
Systém založený na snímání oční duhovky a sítnice má podobu malého kompaktního zařízení, které může být využito v oblastech s omezeným přístupem (jaderné elektrárny, sklady munice, banky, apod.). Díky snímání obou charakteristik lidského oka je zvýšena pravděpodobnost úspěšného rozpoznání (ne)oprávněného uživatele. Zařízení také disponuje bezpečnostním prvkem, který chrání zařízení proti možnosti podvrhu pomocí detekce živosti oka např. podle hippu, žluté skvrny či reakce zornice na osvětlení apod.

Medicína
Tento kompaktní přístroj umožňuje pořizovat snímky duhovky a sítnice ve vysokém rozlišení, díky čemuž je zařízení využitelné k medicínským účelům a v očním lékařství. Pro svoji kompaktnost je možné zařízení běžně umístit na stůl a navíc je možné do tohoto zařízení integrovat další funkce, jako např. měření vnitřního tlaku oka. Součástí zařízení může být i  software, založený na expertním systému, který lékaři pomůže stanovit diagnózu a rozpoznat nemoc oka. Funkcí takového programu je i možnost naučit expertní systém novou nemoc, aby ji při dalších vyšetřeních automaticky rozpoznal. Data pacienta pořízená tímto zařízením lze archivovat pro další sledování průběhu nemoci.  

Hlavní výhody

  • Možnost snímat duhovku i sítnici oka jedním zařízením, jak pro biometrické účely, tak i pro medicínské
  • Malé a kompaktní rozměry
  • Zvýšení biometrické entropie použitím snímání dvou charakteristik lidského oka
  • Spolehlivé výsledky a ochrana zařízení proti podvrhu
  • Zlepšení lékařské diagnózy pro oftalmology pomocí podpůrného expertního softwaru s predikcí patologických nálezů
  • Zařízení nevyžaduje složitou (lékařskou) obsluhu, tudíž může být umístěno i mimo ordinace při zachování konstantní kvality snímků

Ochrana duševního vlastnictví

  • Udělený užitný vzor (odkaz)
  • Podaná česká přihláška patentu
  • Podaná mezinárodní přihláška patentu

Nabídka spolupráce

Nabízíme výhradní nebo nevýhradní licenci pro území, kde je tato technologie chráněná té společnosti, která zajistí uplatnění tohoto zařízení v medicínství a nebo na trhu zabývajícím se biometrií.

Ukázka technologie

Více k nabízené technologii můžete shlédnout v tomto videu.

Kontakt

Ing. Lukáš Novák, Centrum transferu technologií, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 541 144 227

CZE OP VaVpI logolink


FaLang translation system by Faboba