Fluorescenční holografický mikroskop

Fluorescenční holografický mikroskop


Světelný mikroskop je navržený pro zobrazování průsvitných předmětů schopných emitovat luminiscenční (fluorescenční) záření. Umožňuje současně studovat funkci i strukturu živých mikroobjetků, jako např. rostlinných a živočišných buněk a mikroorganizmů. Lze jej využít také při zobrazování technických mikroobjektů.

Popis technologie

Fluorescenční holografický mikroskop poskytuje současně dva módy zobrazení rekonstruované z hologramu zachyceného digitální kamerou.

První obrazový mód zobrazuje optický řez intenzity fluorescenčního záření. Optický řez v celém zorném poli je získán z jediného hologramu zaznamenaného jednorázově. Není tedy potřeba rastrovat v zorném poli, jako u konfokálního mikroskopu a je tak možné dosáhnout vysoké rychlosti snímání. Ve srovnání se standartními konfokálními mikroskopy lze dosáhnout tenčích optických řezů a tloušťka těchto řezů je konstantní v celém zorném poli (na rozdíl od současné light-sheet mikroskopie).

Druhý obrazový mód zobrazuje, relativně k předmětové rovině, fázové rozdíly mezi opačnými stranami vzorku a lze jej využít pro rekonstrukci prostorového rozložení indexu lomu ve vzorku. Toho nelze dosáhnout u klasických holografických mikroskopů, jelikož ty umožňují získat pro každý pixel pouze integrální hodnotu indexu lomu podél optické osy. Prostorové rozložení indexu lomu je kvantitativní informace, která je u vzorků, jakými jsou např. živé buňky, úměrná hustotě suché hmoty ve vzorku obsažené.

Optické řezy intenzity fluorescenčního záření ukazující prostorové rozložení přirozeně obsažených látek nebo dodaných barviv schopných emitovat charakteristické záření v kombinaci s prostorovým rozložením hmoty ve vzorku, je unikátní spojení těchto dvou zobrazovacích způsobů a umožňuje studovat současně funkci a strukturu živých mikroobjektů a případně také časový vývoj jejich reakcí na různé vnější podněty (změna životního prostředí, přítomnost látek, aplikace léčiv, …)

O 04 2

 Hlavní výhody          

  • Dva módy zobrazení – prostorové rozložení fluoroforů, kvantitativní rekonstrukce prostorového rozložení indexu lomu
  • Není potřeba rastrovat, optický řez v celém zorném poli je zachycen jednorázově, což umožňuje vysokorychlostní snímání obrazu
  • Zobrazování živých mikroobjektů

Ochrana duševního vlastnictví

  • Udělen užitný vzor 
  • Podána přihláška patentu
  • Plánované rozšíření právní ochrany do zahraničí

Nabídka spolupráce

Nabízíme výhradní či nevýhradní licenci a možnost výzkumné spolupráce.

Kontakt

Ing. Jana Ondroušková, Centrum transferu technologií,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 541 144 225


FaLang translation system by Faboba