Unikátní sanační hmota pro spárování kamenného zdiva

Unikátní sanační hmota pro spárování kamenného zdiva


Toto nové technické řešení se týká spárovací hmoty s proměnným modulem pružnosti, která je s výhodou určena zejména pro sanaci pískovcového zdiva, resp. vyzdívek tunelových staveb.

 Popis technologie

Inovativní řešení časté potřeby sanace degradovaných spár tunelových vyzdívek nalezli vědečtí pracovníci prof. Ing. Ivailo Terzijski, CSc., Ing. David Horák, Ph.D. a Ing. Jaroslav Kadlec, z Fakulty stavební, Ústavu betonových a zděných konstrukcí.

 Nově vyvinutá spárovací hmota je navržena vždy tak, aby byl její modul pružnosti v určité relaci s modulem pružnosti spárovaného zdiva, čímž je omezeno napětí v samotné spáře či na rozhraní vyzdívky se spárovací hmotou a nedochází tak k její mechanické degradaci.

 Tento materiál umožňuje pomocí jednoduché úpravy receptury změnu svých mechanických parametrů, což je oproti běžně dostupným spárovacím hmotám vysoce inovativní a výhodné. V různých tunelových stavbách se totiž obvykle vyskytují odlišné druhy pískovce či pískovcového zdiva s různými mechanickými parametry, kterým by se měly vlastnosti sanační spárovací hmoty co nejvíce přibližovat. Nová hmota má proměnný modul pružnosti, který se může přizpůsobit modulu pružnosti aktuálně spárované vyzdívky.

kamen2

Hlavní výhody

  • Jednoduchá příprava.
  • Příznivá cena produktu.
  • Možnost modifikace mechanických parametrů spárovací hmoty dle jejího použití.
  • Díky možnosti přizpůsobení modulu pružnosti využitelné u všech druhů tunelových vyzdívek

 Kontakt

Ing. Michal Kriška, Ph.D., Centrum transferu technologií

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  541 147 778

 Článek zpracovala: Ing. Jana Hodná

Zdroj obrázků: http://www.prazskykamen.cz/


FaLang translation system by Faboba