Víceúčelový plovák s reaktivním pohonem

Víceúčelový plovák s reaktivním pohonem

08. 04. 2013

Plovák je navržen s ohledem na pohyb ve vodním prostředí. Oblé dynamické hrany, odlehčený materiál, to vše respektuje základní požadavky na tento druh výrobku. Designově povedeným bonusem je prohloubení středu plováku v místě, kde se nachází trup plavce.

Plovák je souměrný podle vodorovné osy (horní i dolní strana plováku jsou stejné) a nezáleží, kterou stranou je ponořen. Pro případ využití k záchraně tonoucích je plovák opatřen osmi oválnými otvory pro uchopení zachraňovanými osobami.

plovak3

plovak  

Co je na plováku z dílny vědců VUT nejzajímavější, je způsob pohybu. Plavec nemusí spoléhat jen na vlastní síly. Plovoucí osoba vloží nohy do šlapek (třemenů) spojených navíjitelným lankem s tělem plováku. Plavec provádí přirozený pohyb podobný jízdě na kole nebo kopání. Šlapání pohání hřídel radiálního odstředivého čerpadla, které efektivitu pohybu dolních končetin násobí  - voda vychází zpětnými tryskami a pohybuje tak plovákem dopředu. Z plovací pomůcky se tak stává dopravní prostředek. Ke zlepšení stability zejména při šlapání je plovák v přední části opatřen madlem. Madlo i šlapky je možné zasunout k tělu plováku, aby při jiné činnosti nepřekážely.

Odstředivé čerpadlo (Centrifugal Pump), někdy též označované jako hydrodynamická pumpa, je obecně asi nejpoužívanějším typem čerpadla, a to především díky jeho velmi dobrým vlastnostem (vysoký průtok, spolehlivost, jednoduchá konstrukce, nenáročná údržba, dlouhá životnost a nízké výrobní náklady, resp. nízká pořizovací cena). Jak název tohoto typu čerpadla napovídá, princip funkce je založen na využití odstředivé síly působící na kapalinu vznikající při jejím rotačním pohybu a měnící se na kinetickou energii, potažmo tlak. Zařízení využívá poháněcí hřídele, která je pevně spojena s rotorem v podobě oběžného kola se zahnutými lopatkami.


FaLang translation system by Faboba