Užijte si dynamičtější jízdu s modifikovaným tlumičem

Užijte si dynamičtější jízdu s modifikovaným tlumičem


Jaké jsou výhody tlakového rezervoáru pro jednoplášťový hydraulický tlumič oproti stávajícím technickým řešením? Tlumiče dostupné na trhu se seřizují pouze pomocí ovladačů umístěných na těle tlumícího zařízení nebo externího rezervoáru.

Další možností jsou pak velice nákladné tlumiče na dálkové ovládání. Výhodou nově vzniklého řešení je možnost připojit externí nádobu s elektricky řízeným MR ventilem k tlumiči libovolného výrobce.

1Cílem navrženého řešení je podle autora doc. Ivana Mazůrka, z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, zvýšení komfortu pro uživatele při seřizování tlumičů a úspora pořizovacích nákladů. Dálkově ovladatelný tlakový rezervoár pro jednoplášťové hydraulické tlumiče je výhodný zejména pro sportovní automobily a motocykly, u kterých se před jízdou tlumiče předběžně nastaví, a při jízdě se pak mohou dolaďovat podle momentálního pocitu řidiče. Velkou výhodou je rovněž jednoduchá konstrukce, která není náročná na výrobní technologii.

Prototyp je chráněn uděleným patentem.

2Tlakový rezervoár pro jednoplášťové hydraulické tlumiče, jehož součástí je plovoucí píst (4) mezi jeho kapalnou a plynnou náplní, je opatřen druhým plovoucím pístem (6). V prostoru (7) mezi  tímto druhým plovoucím pístem (6) a pístem (4) oddělujícím kapalnou a plynnou náplň se nachází magnetoreologická kapalina. Prostor (7) je přepažen přepážkou (10) opatřenou alespoň jednou štěrbinou (11), která se nachází v regulovatelném elektromagnetickém poli a je určena pro průtok magnetoreologické kapaliny.

3


FaLang translation system by Faboba