Spolupráce s vysokou školou vám může přinést víc, než očekáváte

Spolupráce s vysokou školou vám může přinést víc, než očekáváte


Při své práci často slýchávám dotaz „Jak může určitá společnost spolupracovat s VUT v Brně?“ Postupně tak odhaluji, že je u nás spousta firem, které netuší, že s univerzitou se dá spolupracovat i jinak, než jen vypsáním závěrečné práce pro studenty. Přístup k vědě se na univerzitě stále vyvíjí a je ovlivněn i dotacemi z Evropské unie. Právě tyto dotace nám pomohly dovybavit laboratoře a zřídit nová výzkumná centra. 

 Můžeme tak pro vás udělat víc, než si třeba myslíte. Přesvědčil se o tom i Miroslav Cais z firmy CAIS s.r.o., kterého k nám přivedl Ing. Luděk Dobšík ze společnosti Credit Marketing, s.r.o. Společnost pomohla firmě CAIS s.r.o. získat prostředky z Evropské unie. Pro jejich získání spolupracovala s vysokou školou. Původně si společnost CAIS s.r.o. objednala na Fakultě strojního inženýrství ověření nosnosti části konstrukce pojezdu bran a opotřebení materiálu. Když pan Cais přišel na fakultu se vzorovými díly výrobku, naší odborníci z Ústavu konstruování (v tomto případě Ing. Dvořáček, Ph.D. a doc. Ing. Mazal, CSc.) ihned viděli, že jsou předimenzované.

Po skončení prvního výzkumu u nás společnost CAIS s.r.o. okamžitě poptala další výzkum pro ověření tloušťky materiálu. Naši odborníci dokázali, že u daného výrobku může tloušťku materiálu významně snížit, což má zásadní dopad na náklady při dělení materiálu. A protože k nám pan Cais přišel s tímto zadáním v situaci, kdy se spouštěla výzva pro inovační vouchery Jihomoravského kraje, požádal o tento voucher. Inovační vouchery mohou zafinancovat smluvní výzkum až do výše 100 000 Kč. Společnost CAIS s.r.o. nebyla vylosována. Přesto se tímto neúspěchem pan Cais nedal zastavit a vstoupil do druhé spolupráce s VUT v Brně s vlastními zdroji s důvěrou, že se mu investice vrátí. S firmou byla uzavřena smlouva o dlouhodobé spolupráci. Výsledkem spolupráce bylo potvrzení odborného odhadu vědců a prokázání, že pro výrobu se může použít až o 2 mm tenčí materiál při zachování potřebných funkčních vlastností, zároveň byla celá konstrukce optimalizována. To nyní firmě přináší nejen značné materiálové úspory, ale umožňuje i vylepšit výrobní proces a spojit dvě výrobní operace v jednu. Firma  CAIS s.r.o. se rozhodla sponzorovat studentský projekt na Ústavu konstruování – vývoj pneumobilu.

Chtěli byste také pomoci v podobné otázce? Rádi byste inovovali Váš podnik? Nebo vás trápí nějaký stroj či jeho část, která je poruchová a nevíte proč? Ať už jsou vaše důvody ke spolupráci jakékoliv, neváhejte a kontaktujte nás. Vybereme z celého VUT v Brně to pracoviště, které bude nejvíce odpovídat vašim potřebám, ověříme jeho technické možnosti a zprostředkujeme vám kontakt s odborníky. Rovněž zapojení více pracovišť do jedné spolupráce není problém. 


FaLang translation system by Faboba